Multiworld 2.0

Poważne dyskusje nad sensem życia, polityką jak i wyborem nowej karty graficznej.

Moderator: Crow

User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Multiworld 2.0

Post by Crow »

Witam wszystkich w nowej odsłonie naszego forum. Witam również w dziale, którego prowadzenie będzie moją odpowiedzialnością. Dział 'dyskusje' przeznaczony jest do prowadzenia kreatywnych debat na wszelkie tematy związane z bardzo szerokim kręgiem zainteresowań forumowiczów. Zastanawiasz się, czy Wielki Zderzacz Hadronów zniszczy ziemię? Myślisz, jak zachować się w razie ataku zombie? Chciałbyś zapytać czy iPhone jest lepszy od HTC HD? A może obejrzałaś ostatnio w kinie fajny film i chciałabyś podzielić się wrażeniami? Jesteś w dobrym miejscu.

Chcesz podzielić się fajną animacją Flash którą znalazłeś w sieci? Chcesz zaproponować zabawę w 'jakie to anime'? Chcesz ponarzekać na studia czy pracę? Jesteś Caibrem? Zapraszam w mroczne odmęty off-topicku w dominium zarządzanym przez GvSa: http://forum.multiworld.pl/viewforum.php?f=6 .

Skoro wiemy już jaka tematyka będzie poruszana w tym dziale, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na nowe zasady moderacji forum. Gdy forum Multiworld powstało już prawie sześć lat temu zakładaliśmy, że wielu użytkowników jest jeszcze nieletnich i pewne zasady netetykiety muszą być forsowane, by zachować na forum porządek. Teraz społeczność Multiworld tworzą dojrzali i rozsądni ludzie, więc zasady musiały ulec zmianie. Dotyczy to zwłaszcza tego działu, w którym prowadzone będą często bardzo ogniste dyskusje. Zdecydowaliśmy się ograniczyć interwencjonizm moderatorów do minimum. Można więc teraz, w granicach zdrowego rozsądku, flejmować, przeklinać i odnosić się niegrzecznie do innych użytkowników. W przypadku flame-warów moderator będzie interweniował tylko na wyraźne życzenie osoby zainteresowanej. Zgłoszenie takie, dla działu dyskusje, można wysłać do mnie privem na forum, na gg, przez IRCa, SMSem, mailem, etc. Proszę oczywiście o zachowanie umiaru i jak zwykle będę prosił o respektowanie i traktowanie rozmówców z szacunkiem, jednak w ogólności nie będę podejmował interwencji, bez wyraźnej o nią prośby.

Czas więc rozpocząć pierwszą dyskusje na/o forum Multiworld 2.0. Czy odpowiada Wam nowy layout forum? Czy brak jakiegoś konkretnego działu daje się Wam szczególnie odczuć? Czy rozluźnienie polityki moderacji spowoduje, że wszyscy zginiemy w morzu flejmów, czy też zwiększy wolność wypowiedzi na forum? Jak oceniacie kierunek, który postanowiliśmy przyjąć, by MW spełniało Wasze oczekiwania? Zapraszam do dyskusji.
User avatar
Faroo
Posts: 130
Joined: Fri Jan 02, 2009 11:58 pm

Re: Multiworld 2.0

Post by Faroo »

Cóż, odezwie się Wielki Nieobecny :> (albo całkiem mały nieobecny).
Przyznam się, dopiero po kilku minutach zorientowałem się, czemu forum uparcie odrzuca moje próby zalogowania się. Zrzucam to na karb wybitej wódki.

Potem jednak dotarła do mnie rzeczywistość - jezu, to pieprzony reset. Wiadomość ta z początku rozbiła mnie niczym rozpędzony bewup ceglaną ścianę, jednak potem zebrałem się do kupy jak coś, co powinno właśnie tak zrobić, ale nie przychodzi mi do głowy. Panowie i Panie, ja tutaj nie widzę tragedii :> Ja w nas widzę inżynierów, stojących na granicach Warszawy zrównanej po Powstaniu! Możemy odbudować, co chcemy, jak chcemy! Stoją przed nami miliony perspektyw, i albo postawimy szklane domy, albo Pałac Kultury ;) Inaczej - albo rewolucja, albo zupełna klapa. Dołączę, jak tylko będę miał możliwość.
User avatar
c914
Posts: 596
Joined: Sat Jan 03, 2009 10:30 am

Re: Multiworld 2.0

Post by c914 »

Ja się zastanawiam tylko czy wielce oświecona i szacowna Grupa Administratorska poinformowała nas maluczkich userów w jakimkolwiek poście o nadchodzącym ciosie? Czy porostu przespałem całe zajście i żadne ulotki propagandowe, filmy reklamowe wieszczące zmiany do mnie nie dotarły?
USS George Washington - 90 tysiecy ton dyplomacji.
User avatar
Saovine
Posts: 712
Joined: Fri Jan 02, 2009 10:51 pm
Location: Anywhere safe

Re: Multiworld 2.0

Post by Saovine »

Nie płaczcie tak. Przecież stare MW ciągle jest dostępne. Sheesh. Poza tym teraz forum być może odżyje i znów będziemy śledzić kolejne posty z wypiekami na licach XD Podoba mi się, że mamy jedną planetę do zasiedlania (a pewnie wielu osobom wręcz odwrotnie xd). Uważam, że dobrze się stało. Na obecną chwilę ciekawi mnie jedno: How the hell will Caibre adapt to new MW???!?question!mark?
My boy builds coffins, he makes them all day
But it's not just for work and it isn't for play
He's made one for himself, one for me too
One of these days he'll make one for you
For you
For you
For you
User avatar
Windukind
Posts: 1125
Joined: Fri Aug 29, 2008 12:53 pm

Re: Multiworld 2.0

Post by Windukind »

Przyznam się, że nawet dla mnie tak szybka podmiana była zaskakująca (mimo że przecież sam tworzyłem podforum), że nagle poczułem pustkę, jakbym wszedł do nowego mieszkania, w którym nie ma nic poza białymi ścianami. Ale zaraz po szoku przyszła radość. Nie jesteśmy już jakimś czternastolatkami po forum tanuki, jesteśmy starsi i bogaci o lata doświadczeń. Nadszedł czas na bardziej wciągające historie i głębsze postacie. Świat ewoluował, my ewoluowaliśmy. Zmiana była nagla i dobrze, czym krótsze pożegnanie ze starym tym mniej łez i zawodzenia, łańcuchy starego forum zniknęły, nowe przestrzenie, nowe przygody czekają.

Zapraszamy do Drugiego Świtu, macie unikatową szansę stania się jego pierwszymi obywatelami i rozpoczęcia kształtowania nowego świata. Czas przemieszania starych organizacji i stworzenia nowych imion rządzących w multiświecie.

Powodzenia.

(No właśnie czas zastanowić się nad nową kartą).
We do not sow


Oh, the places you will go! There is fun to be done. There are points to be scored. There are games to be won.
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Re: Multiworld 2.0

Post by Crow »

Potrzeba drastycznych zmian, w tym resetu linii fabularnej była dyskutowana w topicku 'sztywność i próchno'. Wariant otworzenia nowego forum nie był podawany do publicznej wiadomości wcześniej, ale jedyna na prawdę istotna różnica dotyczy właśnie sekcji fabularnej, a pozostałe zmiany są przede wszystkim techniczne - stare posty i tak są dostępne w archiwum, nie przerwaliśmy żadnej trwającej dyskusji, etc. Nie było chyba większej potrzeby prowadzenia szczegółowej kampanii informacyjnej na ten temat ? Oczywiście wszelki feedback jest mile widziany, zwłaszcza jeśli chodzi o nowy podział na sekcje, ale używając marketingowych haseł - Multiworld 2.0 jest procesem a nie zamkniętym projektem i będzie podlegał ciągłym zmianom.
User avatar
c914
Posts: 596
Joined: Sat Jan 03, 2009 10:30 am

Re: Multiworld 2.0

Post by c914 »

Na poczatek uprzedzam że będę się czepiał. Sytuacja w której zostałem postawiony nie odpowiada mi. Chciałbym usłyszeć kilka odpowiedzi oraz wyjaśnić parę spraw na początek nowego, wspaniałego życia na forum.
Multiworld 2.0 jest procesem a nie zamkniętym projektem i będzie podlegał ciągłym zmianom.
Do czasu aż ponownie kogoś z Wielce Oświeconej i Szacownej Grupy Administratorskiej nie najdzie ochota na kolejne zmiany. Wciśnie reset i to nad czym my pracowaliśmy przez kilka lat zostanie przeniesione do muzeum. I powstanie Multiworld 3.0 który oczywiście będzie nowy i lepszy.
jedyna na prawdę istotna różnica dotyczy właśnie sekcji fabularnej
Którą jest co? ...jakoś nie zostałem uprzedzony i poinformowany o niej.
Nie było chyba większej potrzeby prowadzenia szczegółowej kampanii informacyjnej na ten temat ?
To już wiem czemu nie słyszałem o istotnej różnicy dotyczącej sekcji fabularnej.
USS George Washington - 90 tysiecy ton dyplomacji.
User avatar
Distant
Demokratyczny Moderator
Posts: 664
Joined: Fri Aug 29, 2008 8:23 am

Re: Multiworld 2.0

Post by Distant »

Ostatnie posty na forum:
=====
1. Opisy
14 Wrzesień 2008 (Evelinea Erato - Opisy Postaci)
14 Styczeń 2008 (Szarodziej - Rasy, Podrasy, Narody, Kultury, Zwierzęta, Rośliny Potwory)
Dalsze posty z 2007....
=====
2. Lokacje
16 Listopad 2008 (Drahomir - Anyszum - stolica Imperium)
30 Wrzesień 2008 (Evelinea Erato - Cech Mechaników i Konstruktorów Arden'a)
Dalsze posty starsze niż sierpień 2008...
=====
3. Questy
24 Wrzesień 2008 (Satsuki - Legendary Apsurt Map)
Jedyny aktywny quest w 2008 roku.
=====
4. Dalsze Światy
12 Kwiecień! 2008 (Szarodziej - Odnaleziony Ładunek)
6 Kwiecień 2008 (Faroo - Bramy Jerycha)
Dalsze pare postów z 2008 w Odnalezionym Ładunku i Bramach Jerycha i koniec.
=====

Cyfer,
twój ostatni post w Dalszych Światach - 7 grudnia 2007
Twój ostatni post w Lokacjach - 28 października 2007
Twój ostatni post w Questach - dotarłem już do 2006 i nie mogę znaleźć...

Można zaobserwować, że aktywność postowa w 2008 była jedynie efektem chwilowych zrywów (zróbmy questa ala stare WB - Legendary Absurt Map, reaktywujmy Bramy Jerycha, albo zróbmy retro-style Odnaleziony Ładunek), lub też stanowiła wymianę zdań pomiędzy 2-3 osobami (patrz Farek vs Drahomir w Stolicy Imperium). Robiłem co mogłem by forum nie przygasło totalnie przez ostatnie lata. W połowie 2008 rzucało mną z frustracji o ściany. Crow również się starał produkując kolejne kontrowersyjne dyskusje w offtopicu. Wszystko jednak nie prowadziło do odwrócenia tendencji spadkowej. Z mojego punktu widzenia rozrywka wypaliła się i można było inwestować w coś nowego, zachowując pamięć o starych dobrych czasach.
Rozpocząłem rozmowy z Crowem, później Windukindem i Lichem. Wszyscy mieli poczucie, że należy dokonać drastycznego cięcia, aby coś się ruszyło. Doszliśmy do wniosku, że nie tyle forum się zmieniło co zarejestrowani na nim ludzie. Przybyło kontaktów na żywo. Wiele rzeczy odbywa się poza forum. Stara rozrywka - główny gwóźdź programu zapadła w letarg, wygasła. Windu uważał, że winne było przepactwo i wynikająca z niego nuda, aczkolwiek tu sądzę, że przyczyny były bardziej złożone. Rzadkie dyskusje w Offtopicu były na poważniejsze tematy niż kiedyś.
Zwróć uwagę na daty niektórych postów na nowym wcieleniu forum oraz na daty rejestracji części userów. Rozmowy zbiegły się z pomysłem Windu na nowy forumowy RPG. Idea Windu została dołączona do projektu 2.0.
Długo trwało nim doszedłem do porozumienia z Crowem i Lichem (ofcs z Crowem dłuzej 8) ) względem moderatorów, uproszczenia regulaminu, nowego podziału kategorii i zasad moderacji. 1 stycznia po rozmowie w cztery oczy (albo i sześć..) postanowiłem pójść na pewne ustępstwa, o które prosił Crow. W całym tym okresie czasu, od sierpnia byłem ponaglany przez Windukinda, aby jak najszybciej wcielić nowy dział RPG w życie.
Zatem rozszerzyliśmy grono moderatorskie, uaktualniliśmy ofertę kategorii, wyrzuciliśmy część starych zasad na śmietnik mając na uwadze, że nasza społeczność nie przeżywa najazdu obcych od wielu lat jak typowe fora internetowe a starzy userzy wydorośleli wystarczająco. 2 stycznia 2009 wszystko było gotowe na podmianę aliasu forum z wersji 1.0 na 2.0
Nothing is impossible
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Re: Multiworld 2.0

Post by Crow »

Rozumiem, że pisząc o przeniesieniu naszej pracy do muzem, Cyfer, piszesz o sekcji fabularnej (a nie o spam topickach, zamkniętych dyskusjach czy postach rekrutacyjnych do gier w które już dawno nie gramy). Gwoli ścisłości - byłem i w zasadzie nadal jestem przeciwny odcięciu się od starej linii fabularnej. Musiałem oczywiście przyznać, że sekcja fabularna stoi w miejscu, więc pomysł Windu na jej ożywienie (jedyny który się pojawił w topicku na ten temat) był mile widziany. Niestety pomysł ten był możliwy do zrealizowania jedynie w całkowitym oddzieleniu od efektów naszej dotychczasowej pracy. Oczywiście zawsze pozostawała możliwość opisywania wydarzeń na Esteros 2 równolegle z dziejami klasycznego Multiuniwersum, ale tu już trzeba było przyznać, że mamy i tak bardzo mało 'mocy postowej', więc wszelka próba podzielenia jest skazaniem obu linii fabularnych na porażkę.

Od dłuższego czasu dochodziły do nas sygnały od osób, które chciałby się włączyć do części fabularnej forum, ale nie widziały swojego miejsca w obecnym stadium opowieści. Oczywiście widać było, że sygnały od osób które chcą kontynuować obecną historię nie pojawiały się. Nowa linia fabularna moim zdaniem nie zastąpi całej mitologii MW którą zbudowaliśmy przez ostatnie lata. Zalana Shiroue, burzące odwieczny balans Zgromadzenie, czy wszechwiedząca Agenda nie ograniczały się tylko do forum - znajdywały swoje odzwierciedlenie w pracach na DA, indywidualnych kreatywnych pracach użytkowników, czy wręcz w naszych relacjach na żywo (wiele osób było utożsamianych ze swoimi awatarami). Niezależnie od tego jednak część fabularna stanęła w miejscu i czas spróbować czegoś nowego.

Tak jak zaznaczyłem na temat możliwych kierunków dalszego rozwoju forum wszyscy zainteresowani mogli wypowiadać się w topicku 'Sztywność i próchno' założonego przez Disa po zjeździe letnim. Były więc blisko cztery miesiące by zaopiniować pomysł Windu czy zaproponować własny. Postanowiliśmy więc zrobić coś, zamiast mówić dalej o tym, co zamierzamy zrobić.

Powrót do starego forum jest oczywiście nadal możliwy, ale jak widać w tym temacie, na razie większość osób jest zadowolona z obranego przez nas kierunku. Chętnie usłyszałbym, Cyfer, czy masz jakieś propozycje skręcenia koła sterowego w tym momencie. Na MW nadal 'nothing is impossible' i choć ostateczny kierunek zależy od administracji to powstaje on dla nas, użytkowników. Zapewniam Cię, że przed podjęciem decyzji rozważyliśmy każdą sugestię, zgłoszoną przez użytkowników.

PS.
Cyfer wrote: Quote:
Nie było chyba większej potrzeby prowadzenia szczegółowej kampanii informacyjnej na ten temat ?
To już wiem czemu nie słyszałem o istotnej różnicy dotyczącej sekcji fabularnej.
To zdanie dotyczyło pozafabularnych sekcji forum. Sekcje zawsze pojawiały się, znikały, były dzielone i łączone i jakoś nigdy nie było to powodem do większej debaty. Teraz sekcji jest dużo mniej, ale odzwierciedla to naszą aktywność na forum. Jeśli aktywność będzie wzrastać, to w miarę potrzeb nowe sekcje będą się pojawiać.

Mam nadzieję, że choć trochę odpowiedziałem na Twojego posta, choć muszę przyznać, że ciężko mi było dokładnie zrozumieć pytania, które zadajesz. Jeśli Cię nie zrozumiałem, to proszę o wyjaśnienie.
User avatar
c914
Posts: 596
Joined: Sat Jan 03, 2009 10:30 am

Re: Multiworld 2.0

Post by c914 »

Dokładnie Crow chodzi mi o cała sekcje fabularną bo reszta to tylko dodatki. Jak rozumiem teraz mamy do czynienia tylko i wyłacznie z jednym miejscem, jednym światem którego zasady są ściśle określone. Zostaliśmy zaszufladkowani do jednego systemu RPG. A co jeśli wizja przedstawiona w nim nie odpowiada użytkownikowi forum? Ma możliwość wykreowania alternatywy czy po prostu poszukać jej gdzie indziej?
Chętnie usłyszałbym, Cyfer, czy masz jakieś propozycje skręcenia koła sterowego w tym momencie.
Na razie próbuje otworzyć oczy i dość do siebie po wybuchu granatu jakim było się pojawienie MW 2.0.
USS George Washington - 90 tysiecy ton dyplomacji.
Post Reply