Drodzy forowicze

Poważne dyskusje nad sensem życia, polityką jak i wyborem nowej karty graficznej.

Moderator: Crow

Post Reply
User avatar
Maczer
Posts: 523
Joined: Wed Jan 07, 2009 4:51 am

Drodzy forowicze

Post by Maczer »

Mądrzy ludzie z radia mówią, że końcówki '-um' odrzuca się przy deklinacji rzeczowników. I faktycznie mówimy dwa fora a nie dwa forumy ale co mnie zaskoczyło to to, że slowa forumowy czy forumowicz są w gruncie rzeczy niepoprawne :D Analogicznie do muzeum czy liceum mówimy "muzealny" a nie "muzeumalny" i "forowy" a nie "forumowy". Cóż, jestem w stanie w to uwierzyć ale nie odzwyczaić się od zwrotów

Temat powstaje z myślą o forowych gramar nazi. To dobry moment i miejsce aby wyrzucić powszechne błędy gramatyczne bądź pospierać się o forumy. Open office, z ktorego korzystam, upiera się przy formie "forumowy" =]
Dalej sie uciec chyba nie dalo. Ale to i tak nie pomoglo =]
User avatar
Distant
Demokratyczny Moderator
Posts: 664
Joined: Fri Aug 29, 2008 8:23 am

Re: Drodzy forowicze

Post by Distant »

Wierzę, że język jest tworem dynamicznym nie podlegającym sztywnym regułom i gramatycznym nazi. Więc mimo wszystko będę pisał forumowy i forumowicz. :)
Maczer wrote:Temat powstaje z myślą o forowych gramar nazi. To dobry moment i miejsce aby wyrzucić powszechne błędy gramatyczne bądź pospierać się o forumy. Open office, z ktorego korzystam, upiera się przy formie "forumowy" =]
Nie wiesz co czynisz. Poczekaj gdy uderzą =)
Nothing is impossible
User avatar
Drahau
Posts: 40
Joined: Sat Sep 11, 2010 4:56 pm
Contact:

Re: Drodzy forowicze

Post by Drahau »

Forumowy, forum jest zaporzyczone z innego jezyka, slowo FORY znaczy zupelnie co innego i mowiac forowy mozna blednie okreslic o co kaman :P
"This device is lofted on its own impossibility, and so it destroys by the powers of negation." --Jakob Hammersholt
User avatar
Maczer
Posts: 523
Joined: Wed Jan 07, 2009 4:51 am

Re: Drodzy forowicze

Post by Maczer »

Rozumiem, że w przeciwieństwie do słów liceum, muzeum, arkanum, kolegium, ultimatum, laboratorium... itd.
Nie znam się na gramatyce ale mam wrażenie, że rzeczownik fory nie ulega deklinacji.

Myślę, Disu, że lepiej jak zaatakują w wydzielonym temacie i względnie bez konkretnego adresata niż jakby ktoś miał robić to w merytorycznej dyskusjii :D
Dalej sie uciec chyba nie dalo. Ale to i tak nie pomoglo =]
Vertis
Posts: 33
Joined: Wed Aug 11, 2010 4:40 pm

Re: Drodzy forowicze

Post by Vertis »

Nie zamierzam się odzwyczajać, dopóki nie wypowie się ktoś, kto zna się na rzeczy... Jakiś lingwista mógłby nas wesprzeć w tym temacie? Najlepiej polonista...? Z pewnością znajdzie się jakiś kompetentny forumowicz =)

Co do "forum", to: http://so.pwn.pl/lista.php?co=forum
User avatar
Maczer
Posts: 523
Joined: Wed Jan 07, 2009 4:51 am

Re: Drodzy forowicze

Post by Maczer »

dr. Katarzyna Kłosińska jako, zdaje się, osoba z Rady Języka Polskiego mam nadzieję może mieć wystarczający autorytet do wypowiedzenia się :D
Rzeczona audycja
Dalej sie uciec chyba nie dalo. Ale to i tak nie pomoglo =]
Vertis
Posts: 33
Joined: Wed Aug 11, 2010 4:40 pm

Re: Drodzy forowicze

Post by Vertis »

No dobra... kupuję to. =)

Tak na przyszłe tematy: pliz zapodaj od razu źródło. =)

Tak na marginesie, to i tak myślę, że niepoprawna forma odmieniania tego wyrazu się rozpowszechni (jest rozpowszechniona) wśród ludzi na tyle, że prof. Miodek znów powie, iż obie są poprawne. Tak było "z jest napisane" i "pisze" jakiś czas temu. Pfuj! "Pisze" - obrzydlistwo!

I pewnie dojdzie do tego, że będą formy poprawne i poprawniejsze. =)
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Re: Drodzy forowicze

Post by Crow »

Oczywiście, że język jest tworem dynamicznym, któremu sami nadajemy kształt, ale może warto zadbać o to, by nie wprowadzać do niego kolejnych niepotrzebnych wyjątków.
User avatar
Distant
Demokratyczny Moderator
Posts: 664
Joined: Fri Aug 29, 2008 8:23 am

Re: Drodzy forowicze

Post by Distant »

Mówiąc, że wprowadzasz wyjątki, masz na myśli, że ustalasz regułę wyjątku. A tu chodzi o to, że nikt żadnej reguły nie ustala jak mamy mówić na codzien. 10 % ludzi mówi "poszedłem", a 90 % powie "poszłem". W sumie gdy porównać polską składnię do na przykład języka angielskiego to mamy niesamowitą wolność składni i tonę odmian wyrazów przez przypadki co jest zmorą każdego obcokrajowca starającego się nauczyć mówić po polsku. Nie psujmy tego :)
Nothing is impossible
User avatar
Namakku
Posts: 331
Joined: Sun Jan 04, 2009 12:08 pm

Re: Drodzy forowicze

Post by Namakku »

Czemu nie potraktować całego zagadnienia jako swego rodzaju wyrażeń slangowych?
Św. Adolf Onanista - patron niespełnionych malarzy
Post Reply