ZUS czy OFE

Poważne dyskusje nad sensem życia, polityką jak i wyborem nowej karty graficznej.

Moderator: Crow

ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

Byłem w ZUSie, wniosek złożyłem, więc zostaje w OFE.
W sumie tak się tylko zastanawiam, od kiedy to składa się wnioski o zostanie w czymś, a nie przemieszczenie? trochę to takie nielogiczne na dobrą sprawę, no ale ok, kombinujemy :)
User avatar
Debart
Posts: 520
Joined: Sat Jan 03, 2009 8:50 am

Re: ZUS czy OFE

Post by Debart »

ryuzok wrote:sam się zdziwiłem polami jak e-mail i nr telefonu, normalnie w odróżnieniu od nie któych urzędów oni chociaż starają się pracować za to co ukradną czy jak? :O
Zapomniałem się podpisać:P
ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

Debart wrote:
ryuzok wrote:sam się zdziwiłem polami jak e-mail i nr telefonu, normalnie w odróżnieniu od nie któych urzędów oni chociaż starają się pracować za to co ukradną czy jak? :O
Zapomniałem się podpisać:P
Zerknięcie na drugą stronę papierku tak bardzo boli :P
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Re: ZUS czy OFE

Post by Crow »

Widać, że opcja OFE triumfuje, ale głównie z przesłanek 'zrobię im na złość' ?
User avatar
Mazoku
Posts: 333
Joined: Sun Jan 04, 2009 12:28 am
Location: Gdańsk

Re: ZUS czy OFE

Post by Mazoku »

Windukind wrote:Liberalizm KNP jest pozytywem, chociaż moja praca w fabryce, uświadomiła mi, jak ludzie sporo ludzi nie potrafi sobie radzić w sytuacjach życiowych. Wszyscy pamiętamy Ambergold. A teraz wyobraźmy sobie, że nie najlepiej wyedukowane osoby miałby wybrać sobie odpowiedniego ubezpieczyciela, lub firmę gdzie odłożą na emeryturę.
Wszystko jest kwestią edukacji. Powinien być w gimnazjum albo liceum przedmiot "Finanse osobiste", który by uczył, co to jest kredyt, co to są fundusze inwestycyjne, co to są zabezpieczenia emerytalne, itp. A dla dorosłych kampanie społeczne. No i odpowiednie prawo, w którym byłoby jasno powiedziane jakie informacje i ostrzeżenia musi zawierać oferta instytucji świadczącej takie usługi finansowe.

Jeśli ktoś dalej by nie ogarnął albo dał się oszukać, to już naprawdę niewiele więcej społeczeństwo może dla niego zrobić.
Your favourite fearless hero.
User avatar
Noire
Posts: 965
Joined: Fri Jan 02, 2009 9:28 pm
Contact:

Re: ZUS czy OFE

Post by Noire »

Mazoku wrote:
Windukind wrote:Liberalizm KNP jest pozytywem, chociaż moja praca w fabryce, uświadomiła mi, jak ludzie sporo ludzi nie potrafi sobie radzić w sytuacjach życiowych. Wszyscy pamiętamy Ambergold. A teraz wyobraźmy sobie, że nie najlepiej wyedukowane osoby miałby wybrać sobie odpowiedniego ubezpieczyciela, lub firmę gdzie odłożą na emeryturę.
Wszystko jest kwestią edukacji. Powinien być w gimnazjum albo liceum przedmiot "Finanse osobiste", który by uczył, co to jest kredyt, co to są fundusze inwestycyjne, co to są zabezpieczenia emerytalne, itp. A dla dorosłych kampanie społeczne. No i odpowiednie prawo, w którym byłoby jasno powiedziane jakie informacje i ostrzeżenia musi zawierać oferta instytucji świadczącej takie usługi finansowe.
Już jest taki przedmiot, nazywa się 'Przedsiębiorczość'. U mnie w szkole uczyliśmy się o tym co już wymieniłeś, a także jak wypełniać PIT-y i różne wnioski. (Ten przedmiot funkcjonuje zarówno w LO jak i technikum). Można sobie robić sto kampanii społecznych, ale jak ktoś ma beton zamiast mózgu to tej wiedzy i tak nie przyswoi :D
Conquered, we conquer.
ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

Noire wrote:
Już jest taki przedmiot, nazywa się 'Przedsiębiorczość'. U mnie w szkole uczyliśmy się o tym co już wymieniłeś, a także jak wypełniać PIT-y i różne wnioski. (Ten przedmiot funkcjonuje zarówno w LO jak i technikum). Można sobie robić sto kampanii społecznych, ale jak ktoś ma beton zamiast mózgu to tej wiedzy i tak nie przyswoi :D
W jakim kraju się uczyłaś? bo nie znam nikogo kogo uczyli takich rzeczy w PL placówce oświatowej...
User avatar
Noire
Posts: 965
Joined: Fri Jan 02, 2009 9:28 pm
Contact:

Re: ZUS czy OFE

Post by Noire »

ryuzok wrote:
Noire wrote:
Już jest taki przedmiot, nazywa się 'Przedsiębiorczość'. U mnie w szkole uczyliśmy się o tym co już wymieniłeś, a także jak wypełniać PIT-y i różne wnioski. (Ten przedmiot funkcjonuje zarówno w LO jak i technikum). Można sobie robić sto kampanii społecznych, ale jak ktoś ma beton zamiast mózgu to tej wiedzy i tak nie przyswoi :D
W jakim kraju się uczyłaś? bo nie znam nikogo kogo uczyli takich rzeczy w PL placówce oświatowej...
Przedsiębiorczość jest przedmiotem obowiązkowym dla wszystkich szkół średnich od roku 2009 - wcześniej była obowiązkowa jedynie dla technikum (oprócz tego ja jeszcze miałam Ekonomikę za przedmiot). Jak się chodzi do shitty liceum, to później tak jest, że się nie ma wartościowych przedmiotów :D
Conquered, we conquer.
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Re: ZUS czy OFE

Post by Crow »

Nie wiem, czemu tak popularna jest opinia, że nie wpakowanie się w Amber Gold wymagało elementarnej wiedzy z zakresu finansów osobistych. Złe inwestycje zdarzają się nawet największym rekinom finansowego świata, a w starciu z armią prawników szykujących umowę pojedynczy człowiek jest na słabej pozycji choćby i miał w szkole przedsiębiorczość dziesięć lat.
ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

Crow wrote:Nie wiem, czemu tak popularna jest opinia, że nie wpakowanie się w Amber Gold wymagało elementarnej wiedzy z zakresu finansów osobistych. Złe inwestycje zdarzają się nawet największym rekinom finansowego świata, a w starciu z armią prawników szykujących umowę pojedynczy człowiek jest na słabej pozycji choćby i miał w szkole przedsiębiorczość dziesięć lat.
Lub też wymagało przeczytania umowy, tego też 80% osób nie robi póki coś się nie schrzani...
Noire wrote:Przedsiębiorczość jest przedmiotem obowiązkowym dla wszystkich szkół średnich od roku 2009 - wcześniej była obowiązkowa jedynie dla technikum (oprócz tego ja jeszcze miałam Ekonomikę za przedmiot). Jak się chodzi do shitty liceum, to później tak jest, że się nie ma wartościowych przedmiotów :D
2009...ja już magisterke w planach miałem wtedy:P
ale ogólnie powiem TAK, lo to ujowy wybór :<
Post Reply