ZUS czy OFE

Poważne dyskusje nad sensem życia, polityką jak i wyborem nowej karty graficznej.

Moderator: Crow

User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

ZUS czy OFE

Post by Crow »

Decyzję dotyczącą pozostawienia, bądź nie, części naszych składek emerytalnych w OFE należy podjąć do końca Lipca. Wiadomo, że różnica nie będzie duża, a duża część forowiczów i tak pracuje w szarej strefie. Niemniej - jakąś decyzję podjąć należy i interesuje mnie, jaką podejmiecie Wy.

Jako zaczątek do dyskusji podam może, za Gazetą Wyborczą Biz, pięć powodów za i pięć powodów przeciw (LINK).


Czemu zostać w OFE

1) Przynajmniej część naszej składki znajduje się poza bezpośrednią jurysdykcją polityków. Nawet jeśli to mały 'drugi filar' podpierający naszą emeryturę, to lepszy taki, niż żaden.

2) Zanim przejdziemy na emeryturę, ZUS może przestać istnieć. Nie mamy żadnej gwarancji, że nasi potomkowie nie powiedzą 'a figa' i nie zechcą składać się na pokrycie naszych emerytur teoretycznie zapisanych w ZUSie.

3) Wspierając OFE pomagamy gospodarce - pieniądze inwestowane są na Polskim rynku.

4) Uwzględniając dotychczasowe trendy na giełdzie (wliczając w to wielkie krachy i kryzysy), emerytury z OFE będą wyższe. Możemy tu mówić tu o różnicy rzędu 50zł na każde 1200 zł emerytury z ZUS. Niby niewiele, ale też nie jest to pięćdziesiąt groszy.

5) Stawiamy chociaż symboliczny opór politykom.


Czemu przenieść wszystkie środki do ZUS

1) OFE to zawracanie głowy, jeśli idzie tam jedna siódma składki emerytalnej, to rzeczywisty wpływ na emeryturę będzie symboliczny.

2) OFE niczego nie gwarantują. Przemieniają się teraz w agresywne fundusze inwestycyjne, które równie dobrze mogą 'przegrać' całość naszych składek.

3) OFE będą jeszcze słabsze, niż do tej pory. Pozostałe tam pieniądze będą łakomym kąskiem dla kolejnych partii rządzących i prędzej, czy później, ktoś po nie sięgnie. Dodatkowo, nie wiadomo czy dysponujące dużo mniejszymi środkami niż do tej pory, fundusze po prostu nie upadną.

4) Dziesięć lat przed emeryturą pieniądze i tak trafiają z powrotem do ZUS, który od razu je wyda. Odłożone przez nas pieniądze, podobnie jak reszta emerytury z ZUS, zostanie zamieniona na wirtualne zapisy.

5) Państwo raczej nie zbankrutuje i w ten czy inny sposób zawsze będzie musiało o emerytów zadbać. Jeśli na giełdzie będzie krach, OFE zawsze może powiedzieć 'sorry, taki klimat'.



Ja sam nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji. Skłaniam się do pozostania w OFE, ale jeszcze kilka tygodni temu byłem przekonany, że szkoda zachodu. A jak wybieracie Wy?
ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

2) OFE niczego nie gwarantują. Przemieniają się teraz w agresywne fundusze inwestycyjne, które równie dobrze mogą 'przegrać' całość naszych składek.
Zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu polskiego, pieniądze które znajdują się w insytucji ZUSu nie są własnością obywatela, tylko własnością ZUSu.
W związku z tym rozumiemy to w sposób następujący:
obecne prawo gwarantuje ci emeryturę wysokości 80% średniej twoich zarobków do czasu przejścia na emeryturę, które wypłacane są z twoich oszczędności zgromadzonych w ZUSie. No i właśnie, skoro mamy wyrok że pieniądze w zusie nie są twoje, to twoje oszczędności nie istnieją. Co za tym idzie wszelkie podstawy prawne stają się bajką, która tak czy inaczej może zostać w każdej chwili zmieniona przez rządzące ugrupowanie.
morał? pieprz oszczędzenie, przyłącz się do rewolucji.
Osobiście uważam że różnica będzie pewnie mizerna, ale jakoś większą wiarę pokładam w bank który jest właścicielem OFE niż w instytucje której podstawy egzystencji są kłamstwem o czym mówi wymieniony wyżej wyrok polskiego sądownictwa.
User avatar
Distant
Demokratyczny Moderator
Posts: 664
Joined: Fri Aug 29, 2008 8:23 am

Re: ZUS czy OFE

Post by Distant »

Wysłałem OFE z czystej złośliwości.

Nie liczcie na emeryturę. Polski system zawali się przed 2020 i ten krach z pewnością pochłonie wszystko ZUS, KRUS i OFE. Zbierajcie kasę sami.
Nothing is impossible
User avatar
c914
Posts: 595
Joined: Sat Jan 03, 2009 10:30 am

Re: ZUS czy OFE

Post by c914 »

Disu prawde pisze.

OFE czy ZUS za kilka lat na jedno wyjdzie, lepiej martwcie się o rodziców którzy już są albo będą niedługo na emeryturze, to ZUS im oferuje teraz za kilka/kilaknascie lat może być znacznie mniejsze.
USS George Washington - 90 tysiecy ton dyplomacji.
ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

ogólnie się z tym zgadzam, zwłaszcza że pieniądze w OFE są tylko wirtualne i W TEORII istnieją w ZUSie (A chociaż tak gdzieś czytałem i słyszałem), więc nie ma co się martwić że przy upadku zusu oszczędności w OFE są bezpieczniejsze :/
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Re: ZUS czy OFE

Post by Crow »

Zgadzam się, że na emeryturę trzeba sobie odłożyć samemu. Niemniej pieniądze w OFE nie są wirtualne jak twierdzi Ryjek. To jedna z głównych różnic - OFE inwestuje faktyczny kapitał, w czasie gdy ZUS wszystkie składki wydaje od razu na bieżące świadczenia. Oczywiście, nie ma co się łudzić, że w OFE pieniądze są bezpieczne, ale przynajmniej do tych ostatnich 10 lat są w innym worku niż cała reszta.

Cyfer, Ryu - rozumiem, że zgoda z Disem znaczy, że też złożyliście podanie o zostanie w OFE?
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Re: ZUS czy OFE

Post by Rosomak »

Ja tylko dodam, że średnio mamy jakieś 35 lat do emerytury. W tym czasie mogą jeszcze 10 razy podnieść wiek emerytalny. Krótko mówiąc kij z OFE i ZUS, rząd i tak nie pozwoli ci dożyć do emerytury.
User avatar
Noire
Posts: 965
Joined: Fri Jan 02, 2009 9:28 pm
Contact:

Re: ZUS czy OFE

Post by Noire »

Ja zostaje w OFE (jeszcze moj fundusz był na tyle miły, że przysłał mi na tacy dokumenty do wypełnienia oraz opłacił przesyłke do ZUSu :D ). Nie łudze się, że cokolwiek zostanie odłożone do mojej emerytury - robię to głównie dlatego, że
a) żeby pokazać politykom, że jest jakiś sprzeciw społeczny,
b) jestem ciekawa co wyczarują z tego fundusze (czy wszystko utopią, a moze wręcz przeciwnie),
c) 0.00000000000000001% szansy, że jednak coś się zmieni w ustawie za x lat i postanowią, że jednak pieniądze z OFE nie trafią ostatecznie do ZUSu.
Conquered, we conquer.
User avatar
c914
Posts: 595
Joined: Sat Jan 03, 2009 10:30 am

Re: ZUS czy OFE

Post by c914 »

Cyfer, Ryu - rozumiem, że zgoda z Disem znaczy, że też złożyliście podanie o zostanie w OFE?
Zamieżam, taka mała forma sprzeciwu i pokazania środkowego palca kilku osobom u władzy.
USS George Washington - 90 tysiecy ton dyplomacji.
ryuzok
Posts: 470
Joined: Sun Jan 04, 2009 10:37 am

Re: ZUS czy OFE

Post by ryuzok »

Rosomak wrote:Ja tylko dodam, że średnio mamy jakieś 35 lat do emerytury. W tym czasie mogą jeszcze 10 razy podnieść wiek emerytalny. Krótko mówiąc kij z OFE i ZUS, rząd i tak nie pozwoli ci dożyć do emerytury.
No jak paczę na sondaże to Korwin ma coraz większe poparcie, wtedy faktycznie emerytur nie będzie (i prawidłowo o ile reszta też się spełni).

Crow - jeszcze nie, ale zamierzam to ogarnąć.
Post Reply