Tower of God - hot or not?

Poważne dyskusje nad sensem życia, polityką jak i wyborem nowej karty graficznej.

Moderator: Crow

Post Reply
User avatar
KptKenji
Posts: 216
Joined: Mon Jan 04, 2016 10:14 pm

Tower of God - hot or not?

Post by KptKenji »

Mniej więcej od połowy Stycznia 2020 cała internetowa machina marketingowa dowodzona z Googleplexu atakowała mnie klipami i reklamami nowej serii pod tytułem "Kami no Tou" czyli "Tower of God"

Dowiedziałem się, że jest to adaptacja szalenie popularnego koreańskiego komiksu publikowanego na platformie WebToon, że zredefiniuje nową generację anime i że jest ogólnie bardzo oczekiwane.

Czy ktoś poza mną połknął ten haczyk? Robienie z tego tytułu medialnego zjawiska otwiera kilka pytań:

1) Czy animację z nie-japońskim materiałem źródłowym można w ogóle nazwać anime? Na różnych stronkach streamingowych widać zatrzęsienie różnych produkcji o chińsko brzmiących tytułach, ale nigdy nie zwracałem na nie większej uwagi.

Ogólnie jestem na "Nie".

2) Czy widownia w latach dwudziestych obecnego wieku ma jeszcze dość cierpliwości by od początku obserwować kolejny świat z liczonym w setkach stron lorem? Internetowi propaganci ToG dowodzą, że ogromny i szczodrze przedstawiony świat jest fajny, w porównaniu z wychodzącym teraz anime opartym na majtkach i biuście.

Ogólnie, to ani "Tak", ani "Nie". Nie mam nic przeciwko lore i poznaniu/zrozumieniu wizji świata autora. Nie wiem tylko czy w dobie content overloadu jest sens inwestować czas i wysiłek w zapoznanie się z jedną serią

3) Biznesowy model WebToon opiera się na kupowaniu monet i wykupywaniu za nie pojedynczych rozdziałów komiksu. W porównaniu z serwisami takimi jak Shounen Jump czy Toomics gdzie ma się do contentu dostęp za pośrednictwem jednej miesięcznej subskrypcji, WebToon wydaje się nie tylko mało ekonomiczny, ale też niezbyt etyczny (kupowanie kota w worku)

Ogólnie nie popieram takiego biznesu

4) O wartościach wizualnych ToG nie chce się wypowiadać, bo i nie mam po temu kwalifikacji.
Jeśli chodzi jakość scenariusza, dialogów i budowania postaci to mam duże wątpliwości czy jest to kolejne arcydzieło które zawędruje do mojej Top10. Top50 też wydaje się mało prawdopodobne.
Dla przykładu - postać krokodyla z włócznią, po w miarę interesującym starcie, można podsumować w 6 słowach: "Je batony i nazywa towarzyszy żółwiami". Koniec, kropka, rozwój postaci stanął w miejscu na 4 odcinki. Jest to irytujące, bo chciałbym wiedzieć skąd te żółwie.

5) Jeszcze chciałem zaznaczyć że główny bohater w pierwszym odcinku wziął "Na******nie węgorza" bardzo serio.

Podsumowując: marketing kłamał, seria jest imo słaba, z tygodnia na tydzień balansuje na krawędzi dropnięcia.

Jeśli oglądacie, podzielcie się swoim zdaniem, może wyprowadzicie mnie z błędu :P
"You are trying to understand madness with logic. This is not unlike searching for darkness with a torch."
User avatar
GvS
Posts: 706
Joined: Fri Aug 29, 2008 8:48 pm

Re: Tower of God - hot or not?

Post by GvS »

Anime to japońska animacja, materiał źródłowy nie ma znaczenia. Dlatego dla mnie Tower of God to jak najbardziej anime, a Netflixowa Castlevania już nie. Zresztą większość "prawdziwych" twórców anime outsourcuje rysowanie pośrednich klatek do Korei, Chin czy innych Filipin.

Akurat parę tygoni temu wciągnął mnie koreański webtoon "Solo Leveling". Osobiście wolę papierowe komiksy, ale gdy jest się zmuszonym czytać online webtoon to całkiem dobre rozwiązanie. Rozmiar dopasowany do telefonu sprawia, że nie trzeba męczyć się ze stronami i wystarczy scrollować. Zanim coś kupisz zawsze można "pożyczyć" parę chapterów na próbę na darmowych serwisach z mangami.

Też nie rozumiem hype. Po pięciu odcinkach stwierdzam, że ToG jest całkiem przyjemne, takie solidne 7/10 do oglądania podczas przerwy na lunch. Rozkręca się powoli, ale ma potencjał. Podoba mi się muzyka i styl rysowania, chociaż animacja jest dosyć leniwa. Co do postaci, to mam wrażenie, że drugoplanowe są dużo ciekawsze niż główne. Sam świat jest oryginalny i interesujący, aż kusi mnie sięgnięcie po manhwę.
A necromancer is just a really late healer.
Post Reply