Madera - podwodna przygoda

Tu dowiesz się o wszystkich spotkaniach i zjazdach mających miejsce w realu.

Moderator: Chimeria

Post Reply
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Madera - podwodna przygoda

Post by Rosomak »

Więc spiąłem w końcu tyłek i z zacząłem szukać baz nurkowych na nasze planowane nurkowanie.

W pobliżu naszego noclegu mamy 3 bazy nurkowe z następującymi ofertami:


Manta Diving Madeira
Discover Scuba Diving € 79

Atalaia Diving Center
Try dive: theory, pool, dive (1:1) 65€

Madeira Diving Center
Try Dive 65,- Euro


Na razie najbardziej jestem z ofertą Atalaia Diving Center.
Ma wysoką ocenę na Google Maps (4,9). Opis co wchodzi w zakres oferty. I cena jest nie jest wygórowana.

Jak na razie na nurkowanie zgłosiły się następujące osoby:
- Ja (Mat)
- Sat
- Crow
- Noire
- GvS

Jak ktoś jest jeszcze chętny to proszę się zgłaszać w tym topiku. A osoby które zgłosiły się na nurkowanie proszę o potwierdzenie czy dalej są chętne. Jak zbierze się wstępnie zadeklarowana grupa będę dalej dowiadywał się o zakres oferty i termin.

Termin nurkowania!

Co do dnia nurkowanie to w grę wchodzą tylko dni od 9 do 12 września.



Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie nurkowania to proszę tu pytać. Odpowiem w miarę możliwość i wiedzy.

[Q&A]
Na basenie nie mogę zbyt głęboko nurkować, bo mi zatoki siadają. :/ Są jakieś zalecenia/obostrzenia?
Jeżeli masz problem z zatokami tzn. masz niedrożne lub zapalanie zatok, to możesz dostać urazu ciśnieniowego zatok. Więc nie powinnaś nurkować. Stosowanie kropli do nosa nic nie da, bo ile zanurzysz się to przy wynurzaniu może dojść do urazu.






Mapka z noclegiem i centrami nurkowania (do najdalszego 20 minut z buta)


Image
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Rosomak »

Mero Diving Center:
Zlokalizowana 4 kilometry od naszego noclegu.
Odpowiedz jaką otrzymałem po zapytaniu o ofertę.

It is located on Praia do Garajau, a 15-minute drive from Funchal.

It is a small Coastal Diving Center because of its prime location, the vast majority of dives are made directly from the beach, without the need for a boat.

Very easy to pick up the bottle and dive.

It is the best place to dive, it is used as the main dive point by all other dive centers.

Garajau Beach is like a permanent aquarium of marine life, where the Meros (Dusky Grouper) are a great attraction. (Some let themselves be touched.)

I guarantee you will love diving in Praia do Garajau.

The dive price is 55€ includes all equipment, photos and videos.

Let me know the dates and times you would like to dive, we normally dive at 10am or 2pm.

Please let me know with 2 or 3 days in advance.

Hoper all your queries have been answered, if you require more information do not hesitate to contact us.



Best regards



Ruben Pereira


Edit

Before the dive I will give you a briefing, we will talk about the equipment, safety, communication, and the dive spot.

We don´t use pool, our dives are at the ocean.
Last edited by Rosomak on Mon Jul 29, 2019 12:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Rosomak »

Atalaia Diving Center

The Program starts always at 11:00h at the dive center and take in general 2 to 2,5 hours. Paperwork, Briefing, Swimmingpool and than Ocean, the price is 65,-€ per person and we can’t offer a group discount! For safety reasons we go always 1 Student and 1 Instructor to the Ocean.
To book, you should stay in contact with us at least 2-3 days in advanced because we don’t know about the weather conditions in the second week in September :-) we have to have good conditions.

Thanks again. See you in September :-)


Sascha
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Rosomak »

https://www.madeiradivingcenter.com/

Yes it would be possible any day at 11h30.

The Try Dives includes an Information and then you go into the sea each with his own instructor for the dive.

To do all it will take around 1 1/2 hours, the dive will be 30 minutes.

The normal price is 65,00 Euros per person. If it is 5 people we can do it for the total of 275,00 Euros.

Yes it is necessary to book in advance.
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Rosomak »

MADEIRA DIVEPOINT



we do a daily try dive / discover diving program,

over 3 hrs, with theory, pool and 1 dive in the sea,

all instructor guided, with all gear it is 69 €,

usually we start at 11 h,

the dive is at the shallow house reef with good fish life, after this you can do more dives or do a certification course



just contact us on your arrival on Madeira to confirm the day
User avatar
Satsuki
Posts: 1878
Joined: Fri Jan 02, 2009 11:06 pm
Location: Aaxen

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Satsuki »

Pierwsza opcja najlepsza marketingowo ale chyba jednak chcemy mieć instruktora, który nie pozwoli nam się zabić...
Avatar stworzony przez tego uzdolnionego Pana.
User avatar
Rosomak
Posts: 1222
Joined: Sat Jan 03, 2009 12:00 pm

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Rosomak »

Satsuki wrote:Pierwsza opcja najlepsza marketingowo ale chyba jednak chcemy mieć instruktora, który nie pozwoli nam się zabić...
Instruktor musi być. Nikt normalny nie puści bandy noobów samych na nurkowanie. Więc sadzę, że będzie jeden instruktor na osobę (jak w innych centrach). Jak nurkowanie odbywa się z plaży, może być jakieś zapoznanie się ze sprzętem na płyciźnie. Centrum nie jest daleko, można w ramach przechadzki podejść tam i dopytać się o szczegóły.

Ja osobiście jestem za
Mero Diving Center - oferta ze zdjęciami i filmem. Będzie fajna pamiątka
Atalaia Diving Center - 2 nurkowania
User avatar
Satsuki
Posts: 1878
Joined: Fri Jan 02, 2009 11:06 pm
Location: Aaxen

Re: Madera - podwodna przygoda

Post by Satsuki »

Rosomak wrote:Instruktor musi być. Nikt normalny nie puści bandy noobów samych na nurkowanie. Więc sadzę, że będzie jeden instruktor na osobę (jak w innych centrach). Jak nurkowanie odbywa się z plaży, może być jakieś zapoznanie się ze sprzętem na płyciźnie.
Chyba mialam zanik umyslowy. Tez mi się to najbardziej podoba. Video i zdjęcie brzmi ekstra,
Avatar stworzony przez tego uzdolnionego Pana.
Post Reply