Madera 2k19 - topic organizacyjny

Tu dowiesz się o wszystkich spotkaniach i zjazdach mających miejsce w realu.

Moderator: Chimeria

Post Reply
User avatar
Satsuki
Posts: 1874
Joined: Fri Jan 02, 2009 11:06 pm
Location: Aaxen

Madera 2k19 - topic organizacyjny

Post by Satsuki »

Summer Summit 2019 odbędzie się w terminie 7-15 WRZEŚNIA (od soboty do niedzieli)
na wyspie wiecznej wiosny czyli na ZIELONEJ MADERZE.


Ponadto planowane jest BEFORE PARTY w Lizbonie między 2 a 6 września. Before party jest NIEobowiązkowe i organizowane jest głównie po to, aby można było kupić tańsze bilety lotnicze.

BILETY LOTNICZE KUPUJEMY WE WŁASNYM ZAKRESIE!

Aktualna lista obecności prezentuje się następująco:
Na żółto zaznaczone osoby, które są już na etapie szukania biletów lotniczych, tj. na 99% jadą. 1% oznacza sytuacje kompletnie losowe.
Na zielono osoby, które kupiły już bilet lotniczy.


!!! PROSZĘ O UZUPEŁNIANIE TERMINY PRZYLOTÓW W TABELCE !!!

1. Satsuki
2. Crow
3. Noire
4. Mazoku
5. Chi
6. Raflik
7. Mat
8. Kenji
9. GvS
10. Dzika
11. M4dzi4
12. Ch4os
13. Aria
14. Ziza
15. Maczer

***

]JAK DOLECIEĆ?
1. Czarterem - bezpośredni lot ale taniej jak 1100 zł/os nie będzie
2. Z przesiadką w Porto/Lizbonie/Londynie/Bristolu (na Maderę lata EasyJet) - tu będzie więcej kombinacji ale da się wyfarmić tańsze przelotyi rozważyć before/after party w którymś z miast przesiadkowych
3. Linią TAP PORTUGAL z Warszawy Okęcie z przesiadką w Lizbonie/Porto (w tej chwili najlepsza opcja jeśli chodzi o koszt/wygodę ratio)

***

PLANOWANE ATRAKCJE

- Festiwal Wina (7-8 września, Winobranie w Câmara de Lobos: 07 września)
- Columbus Festival (12-14 września)
- nurkowanie (organizacja: MAT)

***
Poniższy topic będzie na bieżąco uzupełniany.

magiczna tabelka Satsuki: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =432708003

Proszę o niespamowanie w topicu organizacyjnym! Do tego właśnie celu służy topic dyskusyjny dot. Madery <3
Avatar stworzony przez tego uzdolnionego Pana.
User avatar
Aria
Posts: 399
Joined: Tue Jan 20, 2009 8:06 pm

Re: Madera 2k19 - topic organizacyjny

Post by Aria »

Poczytałam sobie o Maderze i skleiłam subiektywną listę top yy...7. TOP 7, ułożyłam atrakcje od najbardziej moim zdaniem atrakcyjnego do takiego „meh, ale wszyscy blogerzy mówili, że warto” Italicem opisy z blogów, normalnym moje komentarze jakby co.

Wszędzie da się dojechać na Maderze autem.

No to jedziemy (autem):

1.Funchal

Cały dzień

Funchal jest stolicą Madery. Nie jest to miasto, w którym znajdziemy przepiękne stare zabytki, ale warto tu spędzić jeden dzień, aby zobaczyć, jak wygląda największe miasto wyspy.
Poza wspomnianymi w dalszej części kolejką i sankami warto zobaczyć Zona Velha (stare miasto), rynek rolników, Praca do Municipio, Ogród Tropikalny czy skosztować lokalnej Madery (lokalne wino).
W Funchal jest wiele pięknych ogrodów i parków. Niektóre są bezpłatne, jak np. Park Św. Katarzyny z pięknym widokiem na port, za inne trzeba zapłacić ok. 10 EUR (Monte Palace Tropical Garden, Jardim Botanico lub Palheiro Gardens),


Co warto zobaczyć:
• Monte Palace Tropical Garden – przepiękny ogród botaniczny.
• Sanki – spuszczają cię ze szczytu miasta w metalowych sankach??? Kiedyś używali tych sanek bogaci kupcy do transportu, teraz na tym kroją turystów, ale ponoć śmieszne i fajne.
• Wzgórze Monte i Teleferico – dostajemy się na niego kolejką, można kupić łączony bilet do ogrodu botanicznego i na kolejkę, potem można pójść na sanki i zjechać na dół albo z buta, albo znowu kolejką (20 minut, ok 10 EUR).
• Targ rybny – ponoć dorównuje temu z Tokio, można by było kupić ryby i zrobić grilla jak w Grecji? Owoce i warzywa też można tu kupić.
• Zona Velha – Stare Miasto – dużo knajpek, możemy tu zjeść tę głębinową rybę z bananem, ponoć pyszna.
• Murale i malowane drzwi.
• Fort São Tiago – żółty budynek, muzeum sztuki współczesnej.
• Muzeum Blandy’s Wine Lodge, muzeum wina, degustacja.
• Praca do Municipio – plac, wokół którego stoją najważniejsze budynki w mieście: XIX-wieczny ratusz Camara Municipal do Funchal, XVII-wieczny kościół Igreja de Sao Joao Evangelista oraz budynki tutejszego uniwersytetu.

Stare Miasto
Image

Monte Palace Tropical Garden
Image2. Lewady

ok 4-5 h (bez dojazdu lol)
Słyszeliście o lewadach? Tylko na Maderze mamy możliwość pójść wzdłuż lewad, pomiędzy okalającymi je lasami wawrzynowymi. Wyjątkowość tego miejsca sprawia, że jest tak wysoko w notowaniu.

Lewady to są kanały doprowadzające wodę do suchych części wyspy, trasa jest ponoć bogata w gigantyczne rośliny, np. paprocie, które normalnie tak wielkie nie rosną. Planowałabym iść trasą która kończy się skupiskiem wodospadów. Dojeżdża się autem do jakiegoś punktu, a potem bierze się busa za 3 EUR albo z buta, ale szybciej busem. Warto zabrać wodę i przekąski.
Trasy nie są ponoć trudne. Oby.
https://madameedith.com/podroze/madera- ... tes-risco/ tu opisała babka wycieczkę takim dłuższym szlakiem, który chcę zaliczyć, czyli lewada 25 Fontes – 25 źródeł – no jest tam ładnie, wodospady i inne bajery.

Image

Image
3. Dolina Zakonnic Curral das Freiras

Dolina Zakonnic to jedno z tych miejsc, do których sam dojazd jest nie lada atrakcją i przeżyciem. Położona w malowniczej dolinie miejscowość najlepiej wygląda z punktu widokowego znajdującego się po drodze do tejże doliny. Droga dojazdowa (jak wiele podobnych na Maderze) wiedzie wzdłuż zboczy i obfituje w liczne serpentyny.

Co warto?
• Zjeść kasztanowy chlebek.
• Opić się darmowymi likierami.
• Zesrać się ze strachu na serpentynach.

Image4. Santana i maderskie domki

Będąc na wschodzie wyspy, warto również pojechać do miejscowości Santana, która znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu. Słynie ona ze zrekonstruowanych typowych maderskich domów z dachami pokrytymi strzechą. Aby do nich dojechać, należy jechać główną drogą VR1 przez miasto i kierować się na samo centrum miasta. Domy znajdują się przy głównym skrzyżowaniu, gdzie jest duży parking, rynek i kilka sklepów oraz punktów usługowych. Kierujcie się na punkt informacji turystycznej, bo to właśnie on znajduje się we wspomnianych domkach.

Image

Co warto?
W sumie są tam tylko te malownicze domki z tego co czytam, zróbmy se fotę przy tym po drodze do czegoś innego, np. do TEGO:
5. Pico do Arieiro

Jeśli macie dość pieszych wycieczek, a nie dość ładnych widoków, to jest takie miejsce na Maderze, gdzie można podjechać samochodem niemalże na sam szczyt i podziwiać piękne widoki. Miejsce to, Pico do Arieiro, to jeden z wyższych szczytów Madery (najwyższym z nich jest Pico Ruivo – 1862 m.n.p.m.)


Image6. São Lourenço,

ok 5 h
Namber łan to wspaniała, malownicza i widowiskowa trasa na półwyspie São Lourenço. Według nas jest to absolutny hit Madery.
Nie jest to wyjątkowo trudna trasa, ale trzeba być dobrze przygotowanym z dwóch powodów: po pierwsze, po drodze brakuje możliwości zaopatrzenia się chociażby w wodę, a po drugie, ze względu na warunki pogodowe (szczególnie silny wiatr) może być niebezpiecznie.


No i z tym mam problem, bo blogerzy się tym zachwycają, a mnie zdjęcia nie przekonują, a jeszcze mniej mnie przekonują warunki pogodowe typu upał, brak cienia i wiatr, który spycha ze skarpy. Ale ok, jak wszyscy idą, to i babcia też.
Warto zabrać kijki. Jak ktoś ma 60 lat i lubi. Buty trekkingowe.

Gdyby nie solidne buty za kostkę, skręciłabym tu nogę co najmniej dwa razy.

Hehe, no i woda i przekąski, przesadzają, chyba, to tylko 3 h.

Image
Image7. 580 m nad ziemią szklany balkon przy Cabo Girao
W październiku 2012 roku otworzono punkt widokowy na Cabo Girao. To najwyższy klif na Maderze i przez moment możemy stać na jego szczycie i mieć 580 metrów pod nogami skalistą plażę i poletka z uprawą winorośli. Trochę straszne, ale widoki zapierają dech w piersiach. Zwłaszcza jak się ogląda malowniczo usytuowane domki z basenami zawieszone tuż nad urwiskiem. Wstęp na platformę jest bezpłatny.
To też można obadać przy okazji czegoś innego.

ImageCo warto zjeść?:

• Espada, ryba głębinowa, danie z mango i bananem – espada com banana.
• Espetada –szaszłyk z marynowanej wołowiny.
• Bolo do caco tradycyjny chlebek, przekąska.
• Marakuje i małe banany.
• Poncha – ponchę spotkacie w każdym barze, na stoiskach, kiermaszach, w maderyjskich restauracjach, po prostu wszędzie! To przepyszny tradycyjny maderski napój z procentami, który składa się z rumu z trzciny cukrowej, miodu i soku (przeważnie z marakuji, cytryny lub pomarańczy). Poncha jest genialna i koniecznie trzeba jej spróbować. Miesza się ją przy pomocy specjalnej drewnianej łyżki, która może być też fajną pamiątką przywiezioną z Madery.

Image
Image

strony z których brałam foty:
https://madameedith.com/category/podroze/Madera/
https://www.readyforboarding.pl/wskazow ... op-10.html
User avatar
Aria
Posts: 399
Joined: Tue Jan 20, 2009 8:06 pm

Re: Madera 2k19 - topic organizacyjny

Post by Aria »

Dorzucam:

NATURALNE BASENY
Jednym z najfajniejszych doświadczeń podczas pobytu na Maderze jest kąpiel w naturalnych basenach, wyżłobionych u wybrzeży Atlantyku w północnej części wyspy, a dokładnie w miejscowości Porto Moniz. Do czasów II wojny światowej ten region, ze względu na ukształtowanie terenu, był niemalże odcięty od pozostałej części wyspy. Dopiero po wojnie wybudowano drogę, dzięki której świat odkrył uroki miasteczka. Naturalne baseny powstałe w powulkanicznych kraterach to obowiązkowy punkt wycieczki

Chyba są też w programie JEEPów od Sat, jakby były fajne to możemy wrócić tu na jakiś piknik :)

Image
User avatar
Chimeria
Posts: 818
Joined: Fri Aug 29, 2008 7:28 pm

Re: Madera 2k19 - topic organizacyjny

Post by Chimeria »

Dorzucam Jaskinie i Centrum Wulkanologiczne w São Vicente, bo wyglądają fajnie. Wstęp kosztuje ok 8 ojro.

Image
Image
Image
Post Reply