Spływ kajakowy 2015 - Łupawa. Topic organizacyjny.

Tu dowiesz się o wszystkich spotkaniach i zjazdach mających miejsce w realu.

Moderator: Chimeria

Locked
User avatar
Crow
Posts: 2584
Joined: Fri Aug 29, 2008 10:51 am

Spływ kajakowy 2015 - Łupawa. Topic organizacyjny.

Post by Crow »

Challenge !

Wszystkich śmiałków, podróżników, odkrywców, tropicieli, pogromców demonów i generałów potężnych armii zapraszam na wyprawę Waszego życia. W terminie 11-19.VII społeczność forum Multiworld, wraz z przyjaciółmi, rzuci wyzwanie dzikiej, bystrej i usianej przeszkodami rzece Łupawa.

Image Image Image


Instance: Łupawa HC

Łupawa jest zdecydowanie najszybszą ze wszystkich rzek Pomorza, w górnym odcinku ma wręcz charakter górski. Spływ tą trasą nieodłącznie wiąże się z bryzgającą do kajaka wodą i koniecznością podejmowania szybkich i najlepiej trafnych decyzji manewrowych - inaczej kąpiel murowana. Całość w otoczeniu pięknych lasów, często w głębokim wąwozie i zawsze w dzikim terenie z nielicznymi oznakami cywilizacji.

Łupawa przepływa przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, dalej jako górski potok przez wciętą dolinę przełamującą się przez pasmo moren. W końcu dopływa do płytkiego i niebezpiecznego jeziora Gradno, po przepłynięciu którego … wypływamy prosto do Bałtyku ! Taki przynajmniej jest plan – na przepłynięcie jeziora Gradno potrzebna jest zgoda Słowińskiego Parku Narodowego, a później bosmanatu letniskowo-rybackiej mieściny Rowy.

Początkowo planowaliśmy również przepłynąć pierwszego dnia Bukowinę – największy dopływ Łupawy. Ze względu na poziom wód wypożyczalnia twierdzi, iż od kilku lat tamtędy się nie pływa. Być może zmienimy ten pomysł w późniejszym terminie, ale na chwilę obecną zakładamy, iż spływ zacznie się na jeziorze Jasień.

Image


Challengers

Kolorem zielonym oznaczono osoby, które potwierdziły udział od momentu zamieszczenia tego posta.

Zachęcam do zapraszania na spływ znajomych i przyjaciół. Trzeba jednak zaznaczyć, iż trasa nie jest dla nowicjuszy. Nie wiem, ile w tym prawdy a ile chwytów reklamowych, ale dobrze byśmy mieli przynajmniej jedną doświadczoną osobę na kajak. Zaproszeni którzy nie są ekspertami powinni zawczasu być ostrzeżeni o kilku przymusowych kąpielach.

Ania
Bart
Chimeria
Crow
Cyfer
Gabriel
Gosia, Lara Croft
Maczer
Maczer +1
Mazoku
Morgana
Raflik
Ryuzoku
Satsuki
pierog
Magda, mała Chimeria

Choose your equipment!

W tym roku proponujemy wybór preferowanego kajaka pomiędzy modelem Dag Biwok, z którego korzystaliśmy w czasie spływu Drawą, a nieco mniejszym Prijon Cruizer II. Prijon Cruizer II jest nieco mniejszy od Dag Biwoka co oznacza większą zdolność do manewrów i łatwiejsze przenoski kosztem może mniejszej stabilności. Prijon Cruizer II posiada również tylko jedną zamykaną komorę bagażową – pozostałe manatki ładowane są do dzioba, ale muszą być zapakowane na tyle szczelnie, by przechodziły test zanurzenia w wannie.

Ja sam chciałbym wypróbować Cruizera w tym roku. Liczę, iż będziemy mieli dobór mieszany, by porównać użyteczność obu modeli na kolejne spływy.

Nie ma różnicy w cenie wynajmu obu modeli.

Image

Prijon Cruizer II

Prijon to Mercedes wśród kajaków - najlepsze materiały i dopracowane konstrukcje to od lat znak firmowy Prijona. Dwuosobowy Cruiser to jeden z najbardziej udanych modeli turystycznych tej marki. Cruiser to stabilny i bezpieczny kajak - na tle konkurencji wyróżnia się bardzo dużymi kokpitami oraz wygodnymi siedzeniami z regulowanymi oparciami.

Bardzo dobra manewrowość tego kajaka to cecha, która pozwoli w pełni wykorzystać jego możliwości na krętych rzekach, również przez początkujących kajakarzy. Dno Cruisera to tzw. ''płytkie V'' - kształt, który charakteryzuje największa wtórna stabilność poprzeczna. Takie dno czyni ten kajak naprawdę bardzo stabilnym, a lekko zarysowany kil pomaga początkującym wodniakom utrzymać kierunek płynięcia.

Wymiary: długość: 470 cm. szerokość: 69 cm., waga: 34 kg, długość kokpitu: 110 cm.
Ładowność: 240 kg.
Pojemność komór bagażowych: tył 110 l. z przodu przestrzeń bagażowa ładowana od środka kajaka - ok 80l.
Wyposażenie dodatkowe: Ergonomiczne siedzenia z regulowanymi oparciami. Dwie siatki bagażowe na pokładzie. Uniwersalne podnóżki typu ''zęby piły''. Komora bagażowa na rufie. Uchwyty na dziobie i rufie.
Image

Dag Biwok

Profesjonalny kajak wyprawowy dla wymagających zawodowców i średnio zaawansowanych kajakarzy. Dużo szybszy od modeli typowo turystycznych typu vista czy pro tour. Główne zalety to doskonałe właściwości nautyczne, wygodne siedzenia, hermetyczne komory bagażowe z przodu i z tyłu, pełne olinowanie. Niskie kokpity zapewniają doskonałe czucie kajaka i mimo większych rozmiarów Biwoka zapewniają mu przewagę nad kajakami turystycznymi przy pokonywaniu przeszkód na trasie spływu- zarówno przepływanie pod nisko zwalonymi drzewami jak i po pniach drzew jest zdecydowanie łatwiejsze i szybkie. Polecamy szczególnie na wielodniowe wyprawy.

Wymiary: długość: 530 cm. szerokość: 67 cm., waga: 34 kg, wymiary kokpitu: długość 78 cm, szerokość 45 cm,
Ładowność: 270 kg.
Pojemność komór bagażowych: przód 80 l., tył 100 l.
Wyposażenie dodatkowe: hermetyczne luki bagażowe, gumowe pokrywy luku, siatki transportowe, olinowanie, mocowanie beczek za tylnym kokpitem
Do obu modeli istnieje możliwość dodatkowego zamówienia fartuchów w cenie 30zł / spływ.

Image Image

Zoning

W zależności od pozwoleń płynąć będziemy sześć lub siedem dni. W odróżnieniu od wcześniejszych spływów już pierwszy odcinek może być trudniejszy (zwłaszcza, jeśli uda się przepłynąć Bukowinę). By uniknąć spóźnień i zagwarantować, że wypłyniemy rano o rozsądnej porze chciałbym spędzić przed samym spływem noc już na miejscu, w Jasieniu. Jak tylko będę miał czas rozejrzę się, czy będzie możliwość wykupienia noclegu, czy też rozbijemy się w namiotach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, spływ kończy się w sobotnie popołudnie na plaży Bałtyku. Nie mamy po spływie stacjonarki, więc proponuję chociaż jeden dzień spędzić w Rowach. Na pomorzu każde dziecko pewnie było w którymś momencie na ruchomych wydmach Słowińskiego Parku Krajobrazowego, ale dla osób z południa powinno być to nie lada atrakcją. W niedzielę proponuję więc wyprawę na wydmy. Dla chętnych w pobliżu również muzeum wyrzutni rakiet.

Image

Image

Image

W zależności od Waszych preferencji, możemy przenocować nad morzem również z niedzieli na poniedziałek, lub dłużej. Mieszkańców Pomorza i okolic pragnących zobaczyć znane i przyjazne twarze zapraszam do dołączenia do tego etapu spływu.


Tavern

Komentarze, pytania i zapisy w topicku dyskusyjnym:
http://forum.multiworld.pl/viewtopic.php?f=4&t=668
Locked